Kolorowe zdjęcie przedstawia wejscie do biblioteki w Siedliszczu.

Biblioteka Publiczna w Siedliszczu powstała w 1948 roku. Pierwszą siedzibę stanowiła wydzielona część prywatnego mieszkania przy ul. Chojenieckiej. Na stanowisku bibliotekarza została zatrudniona Pani Janina Pawluś. Wkrótce powołano kierownika biblioteki- Pana Władysława Rodzenia. Tworzone są kolejne filie i punkty biblioteczne, które funkcjonowały od lat 50- tych, ostatnia filia w Bezku została zlikwidowana w 2007 roku.

W 1961 roku biblioteka została przeniesiona do Domu Sportowca przy dawnym basenie. To usytuowanie nie było korzystne, warunki lokalowe skromne. W 1972 wraz z przejściem Pana Władysława Rodzenia do pracy w Urzędzie Gminy kierownikiem została Pani Halina Rodzeń, która pracą jednostki kierowała do 2003 roku.

W 1978 roku biblioteka ponownie została przeniesiona do lokalu przy ul. Chojenieckiej, dopiero w 1993 roku książnicę ulokowano w nowopowstałym Budynku Urzędu Gminy, od 2016 roku Urzędu Miejskiego.

2 Grudnia 2006 roku bibliotece nadano imię Wacława Iwaniuka, poety pochodzącego z Chojna Starego, który żył i tworzył na emigracji.

Obecnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Iwaniuka w Siedliszczu to nowoczesna placówka dbająca o dostęp do nowości wydawniczych, posiadająca bogatą ofertę czytelniczą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Usługi biblioteczne są całkowicie zautomatyzowane, użytkownicy mogą korzystać z katalogu online oraz darmowej wypożyczalni zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej Academica.